Ahogy az ételnek is van kinézete, alkotóelemei, illata, íze, környezete mint terítés, van időpontja, és van valami más összetevője is, amit "soul food" elnevezés illet, amennyiben valakinek szíve-lelke benne van, úgy van a jógának is nyolc összetevője.
Yoga nyolc ága
Az általunk leginkább ismertek, az ászanák, csak egyik oldalt adják a nyolcból. A légzés, a légzőgyakorlat csak egy YOGA nyolc alkotóeleméből.
Mik ezek?
- Jama -5 "tilalom": erőszakosság, hazugság, lopás, mértéktelenség, birtoklási vágy
- Nijama - 5 "előírás": tisztaság, elégedettség, aszkézis, önképzés, (a "Nagy Igazság", isten vagy egyéb szent dolog iránti) odaadás
- Ászanák: Különféle testtartások.
- Pránájama: Az éltető lélegzet, a prána irányítása.
- Pratjahára -"Befelé tekintés": melynek során az érzékek és az érzékelés tárgyai nem lépnek kapcsolatba egymással
- Dhárana - "Koncentráció": A figyelem egyetlen dologra való összpontosítása.
- Djána -"Meditáció"
- Számádhi: Nem evilági tudatállapot vagy transz (az abszolút igazság megnyilvánulása)
Kundalini yoga részei
A kundalini jógában is így van ez, a tilalom, az előírás, az ászanák, a lélegzet, a befelé tekintés, koncentráció, a meditáció, az ellazulás-transz.
A lélegzet közül a tűzlégzés a legismertebb, de ez csak egy a számtalan gyakorlatból. A koncentrációé és az ellazulás-transz-teljesség érzés a gyakorlás során érkezik el, nem lehet nagyon - még itt, ezen gyors és hatékony jógán keresztül sem - sokkal elébe menni. A tilalmak és előírások vannak, akár foglalkozunk vele, akár nem. Inkább filozófiának mondanám. A befelé tekintés egyfajta nézőpont, ezt lehetne a kifelé tekintés is ugyanúgy, ha mondjuk szerzeteseknek tanítana valaki. De kifelé bambuló világunkban igenis a befelé tekintés hiányzik, így az egyensúly eléréséhez bizony inkább a befelés tekintést gyakoroljuk.
Jóga óra részei
Hogyan néz ez ki egy jógaórán? Persze minden tanár által tartott óra másmilyen lehet, de az én általam kedvelt és látogatott órán a következő volt a sorrend.
- Ráhangolódás, vagyis DHÁRANA- Koncentráció. Ezzel kezdtünk minden alkalommal.
- Beszélgetés, amiben JAMA- tilalmak, vagy NIJÁMA- előírások szerepeltek. Többnyire az előző hét óta eltelt időre vonatkozólag.
- PRÁNAJÁMA - bevezető légzőgyakorlat
- ÁSZANA idő, benne új ászanák tanulása, gyakorlás, és ászanasorok elvégzése
- Páros gyakorlatok, benne másikra figyelés DHÁRANA - koncentráció
- Masszázs, benne adás- DHÁRANA, koncentráció a másikra. Masszázs kapása közben közben magunkra, befelé figyelés - PRATJAHARA - Befelé tekintés
- DJÁNA - meditáció, vezetett imaginációval indítva
- Beszélgetés, házi feladat, amiben JAMA- tilalmak, vagy NIJÁMA- előírások szerepeltek. Előretekintés, az elkövetkező hétre vonatkozólag.
Egy teljes jóga óra számomra 2-3 óra. Lenne, ha lehetne. De ennyire ritkán van idő. A hatalmas bérleti díjak miatt is rövidebbet szokás tartani. Általában a beszélgetés, a filozófiai fejtegetés marad le, és a végén a masszázs (ez abszolút nem szükséges része, ahogy a páros gyakorlat sem, de én fontosnak tartom) is eltűnik. Lerövidül a meditáció-imagináció, ami nem biztos, hogy rossz. Lehet hatékonyságot növelni is a rövidséggel.
De ami sokszor elmarad, az a közösségi szellem.
NEM AZÉRT VAGYUNK EGYÜTT, szerintem, hogy NE FOGLALKOZZUNK egymással.
Vagyis pozitívan:
HA EGYÜTT GYAKORLUNK, FOGLALKOZZUNK EGYMÁSSAL!
ADJUK ÖSSZE A TUDÁSUNKAT, AZ ENERGIÁNKAT.
Legyen teljesség az alapja az együttlétnek. Csoport így lesz erősebb, több a tagok tudásának összességénél.
Utolsó kommentek